Z gratulacjami dla jubilata
Uroczystości jubileuszowe i Noc w Muzeum już za nami. Wydarzenia w sobotni wieczór 16 maja przyciągnęły tłumy zwiedzających, a Muzeum z okazji jubileuszu otrzymało liczne gratulacje i podziękowania.
Jubileusz Muzeum rozpoczął się podsumowaniem 55 lat działalności placówki. – Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim pracownikom muzeum. Bez Was by tego nie było. Nie bylibyśmy w tym miejscu, bo tak naprawdę najtrudniej jest badać historię własną. Przygotowując wystawę jubileuszową znaleźliśmy bardzo ciekawe dokumenty np. pierwszy statut, oryginał przydziału lokalu. Muzeum nic nie wyrzuca i dlatego jest wdzięcznym obiektem do badań naukowych – podkreślił podczas wydarzenia Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło prezydenta miasta Mieczysława Kiecy wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Blazym i zastępczynią prezydenta Izabelą Kalinowską. – Dziękujemy za wieloletnią pracę na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa, pielęgnowanie pamięci o historii naszego miasta oraz tworzenie przestrzeni, która od lat inspiruje do odkrywania przeszłości Wodzisławia Śląskiego. Niech kolejne lata przyniosą Muzeum dalszy rozwój oraz realizację wielu wartościowych przedsięwzięć – takie życzenia przekazał muzealnikom prezydent miasta Mieczysław Kieca.
Swoją obecność zaznaczyła również wicestarosta powiatu wodzisławskiego Barbara Chrobok z przewodniczącym rady Tadeuszem Chrószczem oraz wójtami i burmistrzami samorządów powiatu wodzisławskiego. - Historia Wodzisławia Śląskiego i okolic nie była wcześniej w sposób systematyczny badana, opisywana i opracowywana. Wiele istotnych wydarzeń, postaci oraz wątków związanych z rozwojem ziemi wodzisławskiej pozostawało nieznanych lub zapomnianych. Dzięki determinacji, pasji oraz profesjonalizmowi kolejnych pokoleń muzealników udało się tę historyczną lukę wypełnić. Dziś mieszkańcy mogą z dumą patrzeć na bogactwo wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”, której źródłem i strażnikiem pozostaje właśnie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – czytamy w liście gratulacyjnym podpisanym przez zarząd powiatu wodzisławskiego.
W uroczystości uczestniczyli również dyrektorzy i przedstawiciele muzeów naszego regionu. – 55 lat to piękny wiek. Ma się już za sobą przysłowiową „durną młodość”, zna się życie i z reguły wie się już, czego się chce, czego można oczekiwać i co do czego nie łudzić się już raczej. To złote lata, w których potrafimy już korzystać z cudowności istnienia, nie marnujemy czasu, ani żadnych szans. Trwajcie więc Państwo w owym kwiecie wieku jeszcze przez co najmniej kolejnych 55 lat – w zdrowiu, szczęściu, a Wasza praca niech niesie Wam radość i satysfakcję w każdym z możliwych rodzajów – takie życzenia przekazał dyrektor i pracownicy Muzeum w Żorach.
Noc w Muzeum upłynęła w radosnej atmosferze. Pałac wypełnił się muzyką klasyczną i dawną, szczękiem rycerskiej zbroi i uśmiechami najmłodszych, którzy do ostatniej godziny intensywnie bawili się w strefie SOWA.
Dyrektor Sławomir Kulpa opowiedział o wodzisławskich browarach sprzed wieków, a uczestnicy prelekcji mieli okazję skosztować tradycyjnego piwa Paloczaj, którego recepturę odtworzyli wodzisławscy historycy dzięki intensywnym badaniom naukowym.
Na pałacowej scenie zabrzmiały wyjątkowe utwory od Mozarta do Kügele oraz muzyka barokowa na instrumenty dęte. W galerii wystaw czasowych otwarto wystawę jubileuszową o początkach i dziesięcioleciach pracy badawczej wodzisławskich muzealników. W parku zamkowym dostępna była wystawa GRH „Powstaniec Śląski”. Nie zabrakło też rycerskiego obozowiska z katem i błaznem.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!